שבע הרצאות על עיצוב ויצירתיות
"יצירתיות גורמת לדמיון לעבוד, והיא הביאה לתוצאות יוצאות מן הכלל בתרבות האנושית."

ציטוט זה מאת קן רובינסון, מרצה פופולרי ומומחה בנושאי חינוך, מדגים את התוצר ש"קסם הדמיון" מכניס לחיינו.

אם נשליך את ציטוטו של רובינסון על תחום העיצוב הגרפי, נראה שהטענה שלו נכונה גם כאן. מעצבים גרפים נחשבים לקוסמים של תחום בניית האתרים, כאלה שנותנים לדמיון שלהם לעבוד במטרה לבנות משהו יוצא מן הכלל. מה שהמשתמשים רואים וחווים כשהם נכנסים לאתר זה את התוצר הסופי של המעצב הגרפי (מבלי לגרוע מחשיבותם של המתכנתים או אנשי חווית המשתמש).

על מנת להמשיך וליצור עיצובים יוצאים מן הכלל לאורך זמן, גם המעצב הכשרוני ביותר צריך מקורות חיצוניים שיתנו לו השראה ושיגרמו לו לחשוב אחרת. למזלנו, האינטרנט רווי במקורות שמספקים בדיוק את זה. הקושי הוא הצורך לזקק את המקורות הטובים ביותר בתוך ים המידע. זה בדיוק מה שנעשה במאמר זה.

ריכזנו עבורכם את שבע הרצאות הוידאו הטובות ביותר בנושא עיצוב שאנחנו מרגישים שמעוררות השראה וחשיבה מחוץ לקופסה. הרצאות שיספקו לכם גירוי אינטלקטואלי ויצירתי.


1. שלוש דרכים בהן עיצוב טוב גורם לאושר
הרצאה מצולמת משנת 2003 מאת דון נורמן (Don Norman) שרלוונטית גם היום. נורמן הוא מבקר עיצוב בינלאומי, סופר רב-מכר ומנהל מעבדת העיצוב באוניברסיטת קליפורניה, סן דייגו (University of California, San Diego).

בהרצאה זו, כחלק מההרצאות של TED, נורמן מדבר על החשיבות של יופי ואסטתיקה ומסביר את הקשר שבין עיצוב והאופן שבו המוח שלנו מעבד מידע.

זמן צפייה: 12:44 דקות
שפה: אנגלית


2. אומנות הרושם הראשוני - בעיצוב ובחיים
הרצאה נוספת מאירועי ההרצאות של TED, ממאי 2015. צ'יפ קיד (Chip Kidd) הוא מעצב ספרים שיודע היטב כיצד אנשים שופטים דברים על פי רושם ראשוני.

בהרצאה משעשעת זו, קיד מתייחס לשתי טכניקות יעילות שמעצבים יכולים ליישם על מנת לתקשר מסרים וויזואלים במהירות.

זמן צפייה: 18:53 דקות
שפה: אנגלית


3. מאפיין הסקרנות בעיצוב דפי אתר אינטואיטיביים
הרצאה מרתקת מאת ג'ארד מ. ספול (Jared M. Spool), מייסד ארגון המחקר וההוראה הנדסת ממשק משתמש (User Interface Engineering).

בהרצאה זו מ-2012 ספול מדבר על המאפיין המפתיע והלא-אינטואיטיבי שגורם ליצירת אתרים אינטואיטיביים, ועל החיבור שבין עיצוב אינטראקטיבי, עיצוב חזותי, ארכיטקטורת מידע וכישורים נוספים ביצירת חוויות משתמש מעולות.

זמן צפייה: 60 דקות
שפה: אנגלית


4. איך לספר סיפורים בעזרת נתונים
הרצאה קצרה מ-2012 מאת אדוארד סגל (Edward Segel), בוגר סטנפורד ומומחה להמחשת נתונים (Data (Visualization שכיהן בעבר כיועץ לחברת בלומברג.

סגל מראה איך שתי נישות שעד לפני כמה שנים לא היו קשורות אחת לשניה - נתונים סטטיסטים וסיפור סיפורים - חוברות יחד כדי להציג נארטיב, בין אם עיתונאי או עסקי, ומביאות לתמונה הרבה יותר שלמה כתוצאה מכך.

זמן צפייה: 60 דקות
שפה: אנגלית


5. לעצב עם אמפטיה
הרצאה קצת שונה מאת ארון גוסטפסון (Aaron Gustafson), תומך web standards בחברת מייקרוסופט ופעיל במספר קהילות וארגונים טכנולוגים בארה"ב.

גוסטפסון מדבר על החשיבות של עיצוב אמפאטי שתורם לפתרון בעיות, ואשר צריך להיות מונע פחות מהאגו של היוצר.

זמן צפייה: 41 דקות
שפה: אנגלית


6. מערכת היחסים בין מוסכמות לטרנדים בעיצוב
בכנס ה-אווארדז האחרון שהתקיים השנה בברצלונה - Awwwards Conference 2015 - היתה הרצאה סוחפת ומלאת חומר למחשבה מאת פיל הוקסוורת' (Phil Hawksworth), מנהלה הטכנולוגי של חברת RG/A הבריטית שעבד בעבר על אתרים של מותגים כגון נייק וגוגל.

הוקסוורת' מדבר על ההבדלים והקשרים שבין מוסכמות למודות-שנים לטרנדים גחמתיים בעיצוב גרפי, ומה עלינו, המעצבים, לקחת בחשבון לפני עיצוב הפרוייקט הבא.

זמן צפייה: 38:15 דקות
שפה: אנגלית


7. טיפוגרפיה אוניברסלית
הרצאה מעניינת של טים בראון (Tim Brown), מנהל הטיפוגרפיה במחלקת TypeKit של חברת אדובי בכנס של סמאשינג מגזין בניו יורק בשנת 2014 (SmashingConfNYC).

בהרצאה זו בראון מדבר על היחסים שבין טיפוגרפיה והאינטרנט, על העקרונות הבסיסיים של טיפוגרפיה בזמן שזו משתנה ללא הרף, ועל תפקידה בעיצוב ריספונסיבי.

זמן צפייה: 49:51 דקות
שפה: אנגליתאנחנו מקווים שמצאתם עניין ואולי גם השראה ברשימת ההרצאות שליקטנו עבורכם. אנחנו מאחלים לכם עיצוב פורה ומוצלח!
אם יש לכם שאלות שעלו מההרצאות, או הייתם מעוניינים ללמוד על נושא אחר מתחום עיצוב האתרים, כתבו לנו. נשמח לענות.

צוות קופיף
info@kofeef.co.il