איך לבחור שם דומיין?
בחירת שם דומיין (כתובת אתר) היא הצעד הראשון בתהליך של בניית אתר לעסק שלכם. זה אולי נשמע כמו דבר פשוט, אך לבחירת שם הדומיין יש משמעויות חשובות שאף שחלקן ברורות, אחרות לא גלויות לעין. במאמר הבא נפרט בפניכם מה השיקולים שצריכים להנחות אתכם בבחירת שם דומיין לאתר שלכם.


סקירה קצרה של ההיסטוריה של שמות דומיין

לפני שנכנס לשיקולים שמנחים אותנו בבחירת שם דומיין, תחילה יש להבין כיצד התפתחה המערכת הנוכחית של דומיינים.

האינטרנט היא רשת מבוזרת של מליוני מחשבים שמתקשרים אחד עם השני. כשמחשב אחד מבקש "לשוחח" עם מחשב אחר הוא צריך את הכתובת של המחשב השני. באינטרנט המוקדם הכתובות של מחשבים לא נראו כפי שהם היום. כתובת מחשב לא היתה מחרוזת של מלים כפי שהיא היום אלא ביטוי מספרי יחודי שזיהה את המחשב שאליו נשלחת ההודעה.

בשנת 1983, האמריקאי פול מוקפטריס הציע שיטה חדשה לניהול כתובות המחשבים באינטרנט. הוא העלה הצעה למה שהיום נקראת מערכת שמות דומיין (DNS). הרעיון המהפכני היה שכדי להפוך גלישה ברשת לנוחה יותר עבור בני אנוש, לכל כתובת באינטרנט תינתן שם-מזהה יחודי שכן לבני אנוש קל יותר לזכור מלים מרצף מספרים סתמי.
הצורה שהמערכת עובדת היא שגולשים מקלידים כתובת שמבוטאת במלים ושרת מיוחד ברשת שנקרא שרת DNS ממיר את הכתובת שמבוטאת במלים לכתובת במספרים שנדרשת עבור תקשורת המחשבים. השיטה החדשה היתה הצלחה גדולה והשימוש ב-DNS רווח מאז ועד היום.

סוג הדומיין הראשון שנוצר היה דוט קום (com.) ומאז נוספו סוגי דומיינים רבים אחרים כגון co.il לכתובות ישראליות, gov. לכתובות של מוסדות ממשלה, ac. למוסדות אקדמאיים וכן הלאה.


סוגי דומיינים שונים

הבחירה הראשונה שלכם תהיה באיזה סוג דומיין אתם מעוניינים.
ישנם סוגים שונים של דומיינים שניתנים לבחירה. לדוגמה edu .org .asn .info .gov .net .biz ועוד ועוד. השיקולים שצריכים להנחות אתכם כאן הם לאיזה שוק אתם פונים ומה סוג השירות שלכם.

אם אתם פונים לשוק הישראלי, יש יתרון בבחירת דומיין ישראלי (co.il) אך אם אתם חברה מסחרית שמבקשת לפנות לשוק הבינלאומי, עדיפה בחירה בדומיין מסוג com. ממחקרי תנועת גולשים ניתן ללמוד שיש עדיפות לסוגי דומיינים שהם נפוצים כאשר גולשים עלולים להימנע מכניסה לאתרים שרשומים תחת סוג דומיין פחות נפוץ.

אתם יכולים ללמוד עוד על סוגי הדומיינים השונים והמשמעות של כל סוג כאן.


נקודות חשובות בבחירת שם דומיין

שם קצר וקליט

ככלל אצבע, כדאי לבחור בשם דומיין קצר וקולע כדי שלקוחות פוטנציאלים יוכלו לזכור בקלות את האתר שלכם. חשבו על חברות ואתרים מפורסמים ברשת ותראו שזהו מכנה משותף בין כולם. Ebay, Yahoo, Hulu, Ynet וכן הלאה. אל תנסו להתחכם יתר על המידה אם המחיר הוא שם ארוך מאד.

היו ספציפיים

נסו למצוא שם של דומיין שבצורה קצרה וקולעת מתייחס לסוג השירות שאתם מציעים. לחברות גדולות ומבוססות נקודה זו פחות חשובה שכן הן עוסקות בצורה נרחבת במיתוג, אך לעסק בינוני או קטן יש יתרון גדול אם ניתן להבין משם הדומיין איזה שירות הוא מציע. לדוגמה yad2.co.il zer4u.co.il, וכן הלאה.

השתמשו במינוחים ברורים ובשפה פשוטה

בהמשך לנאמר בסעיף הקודם, נסו להקל ככל האפשר על הגולשים להבין משם הדומיין איזה שירות אתם מציעים. השתמשו בשפה פשוטה (לא שפה גבוהה) וביטויים שברורים לכל אדם ללא קשר לרקע שלו או ההשכלה שלו.


רישום הדומיין

לאחר שהחלטתם על שם דומיין, עליכם לפנות אל אחד הרגיסטרטורים (רשמים).
אלו חברות שקיבלו אישור למכור שמות דומיין ושדרכן ניתן לקנות דומיינים.

שמות מסחריים (Trademark) ושמות דומיינים

עליכם לוודא ששם הדומיין שבחרתם אינו תפוס.
באתרים של החברות שמוכרות שמות דומיין תוכלו לבצע בדיקה האם שם הדומיין הרצוי פנוי או לא. אם הוא כבר תפוס, עליכם לבחור שם דומיין אחר.

מעבר לבדיקה זו, עליכם גם לוודא ששם הדומיין שבחרתם אינו כבר רשום כשם מסחרי של חברה. זה חשוב משתי סיבות שונות. מבחינה חוקית עליכם לוודא שאינכם משתמשים בשם מסחרי רשום, ובנוסף בחירה בשם מסחרי רשום תקשה עליכם לקדם את האתר שלכם בתוצאות החיפוש. זאת מכיוון שסביר להניח שהשם הזה כבר מופיע בתוצאות חיפוש בהקשר של החברה הרשומה.

חברות רישום דומיין

יש מספר חברות כאלה בארץ ויש כאלה שיושבות בחו"ל. השאלה מאיזה רגיסטרטור כדאי לקנות את הדומיין מצטמצמת לאיזה מחיר כל חברה כזו מציעה ובאיזו מדינה נמצא השוק אליו אתם רוצים לפנות. לקניית סוג דומיין co.il עליכם לפנות לרגיסטרטור בארץ כגון domainthenet או box. אם רצונכם לקנות דומיין מסוג com כדאי לפנות לאחד הרגיסטרטורים הגדולים בחו"ל כגון Godday או Hostgator.
* אין לנו שום קשר עסקי כל שהוא עם אף אחת מהחברות שרשומות מעל, זוהי רשימה שמובאת כדוגמה בלבד. מומלץ שתבצעו מחקר שוק לפני שאתם בוחרים חברת רישום דומיין.


רשמו יותר מדומיין אחד

אם אתם חושבים שיש יותר מאופצייה אחת שמאד מתאימה לאתר שלכם, אל תחששו לרכוש יותר מדומיין אחד. מחירם של דומיינים הוא נמוך מאד (כמה עשרות שקלים בשנה) ועדיפה האופציה שתחזיקו במספר דומיינים ללא שימוש מאשר מצב בו מתחרה קונה דומיין דומה. זה עלול להוות איום ישיר על העסק שלכם בכך שאותו המתחרה עלול לקבל תנועת גולשים שללא כן היתה מגיעה אלכם.אנחנו מקווים שהמאמר הזה תרם לכם עניין וידע. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא או אם הייתם מעוניינים לשמוע וללמוד על תחום אחר בנושא בניית אתרים, כתבו לנו.

צוות קופיף.